Nollywood Movie Awards 2012 Winners [List]

Nollywood Movies Awards ceremony that took place on Saturday 2nd June 2012 at the Civic Centre in Lagos, Nigeria.

The Main Awards Ceremony was hosted by: Julius D Genius Agwu and Kate Henshaw

The primary aim of the Nollywood Movies Awards (NMAs) was to honor and recognize excellence in the Industry.

The highlights of the ceremony will be screened later on Nollywood Movies (SKY Channel 329) and on other notable platforms.

NMA 2012 WINNERS LIST

Best Movie
 MIRROR BOY
 ANCHOR BABY
 PRIVATE STORM
 MEMORIES OF THE HEART
TANGO WITH ME: WINNER
 KISS AND TELL

Best Actor in a Leading Role
 VAN VICKER (AGAINST THE LAW)
 RAMSEY NOUAH (PRIVATE STORM)
 TRYBSON DUDUKOKO (GHETTO DREAMZ)
JOSEPH BENJAMIN (TANGO WITH ME): WINNER
 JOSEPH BENJAMIN (KISS AND TELL)
 CHARLES OKAFOR (FAKE PROPHET)

Best Actor in a Supporting Role
 JUNIOR POPE ODONWODO (NKWOCHA)
 JOHN DUMELO (PRIVATE STORM)
 YUL EDOCHIE (AGAINST THE LAW)
GABRIEL AFOLAYAN (GHETTO DREAMZ): WINNER

Best Actress in a Leading Role
 GENEVIEVE NNAJI (TANGO WITH ME)
 OMONI OBOLI (ANCHOR BABY)
 MERCY JOHNSON (WEEPING SOUL): WINNER
 UCHE JUMBO (DAMAGE)
 OMOTOLA JALADE-EKEINDE (PRIVATE STORM)
Best Actress in a Supporting Role
 TINA MBA (TANGO WITH ME)
 RACHEL ONIGA (GHETTO DREAMZ)
 STELLA DAMASUS (BENT ARROWS)
NSE IKPE-ETIM (KISS AND TELL): WINNER

Best Actor in an Indigenous Movie (non-English speaking language)
CHIWETALU AGU (NKWOCHA): WINNER
 YINKA QADRI (AYE DUDU)
 SAIDI BALOGUN (ETI KETA)
 BROWN IGBOEGWU (APPARITION)
 FEMI ADEBAYO (EMI ABATA)
 ODUNLADE ADEKOLA (IKUFORIJI)

Best Actress in an Indigenous Movie (non-English speaking language)
 FUNKE AKINDELE (EMI ABATA)
FUNKE AKINDELE (THE RETURN OF JENIFA)
 QUEEN NWOKOYE (NKWOCHA)
 MERCY AIGBE (OLADUNJOYE)
 DUPE ADEJARE (ALANTAKU)

Best Indigenous Language Movie (non-English speaking language)
 ETI KETA
 IKUFORIJI
 NKWOCHA
 APPARITION
AYE DUDU: WINNER
 OLADUNJOYE

Best Directing
MAHMOOD ALI-BALOGUN (TANGO WITH ME)
 OBI EMELONYE (MIRROR BOY)
 LANCELOT ODUWA-IMASUEN (PRIVATE STORM)
 DANIEL ADEMINOKAN (GHETTO DREAMZ)
 DESMOND ELLIOT (KISS AND TELL)

Best Cinematography
 MIRROR BOY
 PRIVATE STORM
 CHANGING FACES
 ANCHOR BABY
TANGO WITH ME: WINNER
 KISS AND TELL

Best Movie Editing
MIRROR BOY: WINNER
 ANCHOR BABY
 GHETTO DREAMZ
 RETURN OF JENIFA
 CHANGING FACES
 MEMORIES OF THE HEART

Best Movie Soundtrack
 BENT ARROWS
 MIRROR BOY
GHETTO DREAMZ: WINNER
 CHANGING FACES
 MEMORIES OF THE HEART
 TANGO WITH ME

Best Sound Editing/Design
TANGO WITH ME: WINNER
 PRIVATE STORM
 APPARITION
 ANCHOR BABY
 MIRROR BOY
 GHETTO DREAMZ

Best Original Screenplay/Scriptwriting
 OBI EMELONYE (MIRROR BOY)
 UGEZU J UGEZU (AGAINST THE LAW)
 DANIEL ADEMINOKAN & OPE BANWO (GHETTO DREAMZ)
 UDUAK ISONG OGUAMANAM (KISS AND TELL)
LONZO NZEKWE (ANCHOR BABY): WINNER
 CHINWE SELE (SOUL AFTER SOUL)

Best Costume Design
MIRROR BOY: WINNER
 GHETTO DREAMZ
 TANGO WITH ME
 APPARITION
 ENTRAPPED* (CHIEMELA NWAGBAOSO)

Best Make-up
 GHETTO DREAMZ
 TANGO WITH ME
 APPARITION
MIRROR BOY* (GABRIEL OKORIE): WINNER
 DAMAGE* (TEMISAN ISIOMA ETSEDE)

Rising Star Award
 HALIMA ABUBAKAR (ENTRAPPED)
 HELEN PAUL (THE RETURN OF JENIFA)
 NUELLA NJUBIGBO (APPARITION)
SYLVIA OLUCHI (BENT ARROWS): WINNER
 GABRIEL AFOLAYAN (GHETTO DREAMZ)
 CHINYERE MADUBUIKE KOSI (APPARITION)

Viewer’s Choice: Male
Ramsey Noauh

Viewer’s Choice: Female
Genevieve Nnaji

Lifetime Achievement Award
Kenneth Nnebue

To receive updates enter your email
- OR -

Tags: , , , , , ,

written by

Ugo is an author at www.gistus.com.
Related Posts
  • Ruth eyo

    They deserve it,that is hardwork 4 u is not easy but its God.